Перший урок. 2 клас
Тема. Щоб у серці жила Батьківщина!
Мета. Поглибити знання учнів про свою державу, її народні та державні символи, визначні дати. Вчити висловлювати свої почуття.
Розвивати зв’язне мовлення, увагу, логічне
мислення, пам'ять, пізнавальний інтерес до усної народної творчості.
Прищеплювати любов до рідної землі, свого народу.
Формувати ціннісне ставлення до суспільства
і держави, до культури і мистецтва.
Обладнання: мультимедійна дошка (ноутбук), диск, відеозапис, мапа України, мікрофон, презентація про Україну, державна символіка, паперові квіти, кольорові олівці, український віночок, паперове серце. Хід уроку
І. Організація учнів до
уроку
Вступне слово вчителя – Сьогодні свято завітало в школу, Бо перше вересня, і пролунав дзвінок. Змужнілі, сонцем зласкані улітку, Ми розпочнемо Перший наш урок! – Дорогі діти, гості! Вітаю вас із Днем Знань – чудовим і радісним святом. Ось і промайнуло веселе і тепле літечко, закінчилися канікули. Ви, дітки, підросли, відпочили. І знову прийшли до школи. Тепер ви вже другокласники. Вітаю вас, діти, з початком навчального року.
Усміхніться один одному, подумки
побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб виконати на уроці завдання,
будьте старанними і слухняними.
А девіз наш такий:
Не
просто слухати, а чути.
Не
просто дивитися, а бачити.
Не
просто відповідати, а міркувати.
Дружно
і плідно працювати.
Епіграфом нашого уроку стануть слова відомого українського поета
В.Сосюри
Любіть Україну у сні й наяву, вишневу
свою Україну,
красу її вічно живу і
нову і мову її солов'їну.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів 1. Декламування вірша учнями Мій край чудовий — Україна! Тут народились ти і я. Тут над ставком верба й калина, Чарівна пісня солов’я.
Все найдорожче в цілім світі,
Бо тут почався наш політ. Цвітуть волошки сині в житі, Звідсіль веде дорога в світ.
І найдорожча рідна мова
Джерельцем радісно дзвенить, І мила пісня колискова, Чумацький шлях кудись зорить...
Усе найкраще і єдине,
І радощі всі, і жалі... Мій рідний краю, Україно! Найкраще місце на Землі! 2. Бесіда над прослуханим віршем – Про що вірш? (Про Україну) – А що таке Україна? (Наша Батьківщина) – В якому одязі одягнуті діти, які декламували вірш? (Український) – Якою мовою звучав вірш? (Українською) – Як називають народ, що живе в Україні? (Українці) – Чи любите ви свою Батьківщину? –Чому ви її любите? – А як ви думаєте, чим людина відчуває любов? – Так, ми всім серцем любимо свою землю. Давайте кожний з вас із своїх долоньок складе серце. ІІ. Повідомлення теми, мети уроку – Діти, наш Перший урок буде присвячений дорогій Батьківщині, милій Україні. І тема нашого уроку – «Щоб у серці жила Батьківщина!». Сьогодні на уроці ми розширимо свої знання про Україну, пригадаємо символи нашої держави, проймемося духом любові до рідного краю, зрозуміємо, як ми любимо свою Батьківщину і чому.
Вправа
«Очікування»
ІІІ. Поглиблення й закріплення знань
учнів
1. Вправа «Мікрофон»
– Назвіть столицю України. – Яка найбільша річка, що протікає по території України? – Як звуться гори в Україні? – Які моря омивають береги України?
– Яке свято ми відзначаємо 28
червня? (День Конституції України)
НАШ ОСНОВНИЙ ЗАКОН
Не так уже й давно, а
саме – 28 червня 1996 року, народилася в нашій незалежній державі Конституція
України – наш Основний Закон.
Ти, друже, напевно, чув од дорослих, що
закони взагалі, яких є чимало, визначають і підказують
нам усім – і малим, і дорослим, – як
жити у своїй країні та з її сусідами у злагоді й мирі. А Конституція України визначає, якими бути всім отим законам. Одне слово, Конституція – це
така собі „матінка” всіх інших законів!..
Слово „конституція” походить
із латинської
мови, якою говорили ще в Стародавньому Римі. А означає воно „устрій, установлення”, тобто
будь-яка конституція визначає, якій бути
державі, де ми живемо, а також –
наші права та обов’язки. А вони є в усіх і в кожного!
Скажімо, твої батьки мають
піклуватися про тебе, а ти повинен помагати їм у всьому, слухатися їх,
поважати дорослих і своїх ровесників. Зрозуміло, тоді й вони поважатимуть
тебе. Адже в Конституції України записано, як то кажуть, чорним по білому, що
„діти рівні у своїх правах незалежно від походження”.
А ще там записано, що
„будь-яке насильство над дитиною переслідується законом”. Отже, твої права
оберігаються державою: ніхто й ніколи з дорослих не може примусити тебе
чинити щось погане чи зле, не може зашкодити тобі, твоїй гідності й честі!
Але й ти, друже, мусиш чинити так само: нікого ні до чого не змушувати,
жити за правилами та законами нашої країни, бути її відданим громадянином!..
Отож, друже, запам’ятай:
Конституція України – то життєвий дороговказ і для тебе, і для мене, і для
всіх-усіх сущих в Україні, і для самої нашої держави – теж! А „День прийняття
Конституції України є державним святом – Днем Конституції України” – так
записано в самій Конституції!..
– У якому році була прийнята
Конституція незалежної української держави? (1991 рік)
– Коли ми святкуємо День
незалежності України? (24 серпня).
– Із скількох областей складається
Україна? (24 і Республіка Крим)
– Назвіть прізвище першого
космонавта України? (Леонід Каденюк)
– Який найбільший звір України? (Зубр)
– Яка найбільша морська тварина
живе в Україні? (Дельфін)
– Назвіть народні символи України
– Назвіть державні символи
України.
– Хто є автором слів Гімну
України? (Павло Чубинський)
– Хто написав музику до нього?
(Михайло Вербицький)
– Який вигляд має Герб України?
– Яке свято ми відзначаємо 23 серпня? (День Прапора)
Учень читає вірш про прапор.
Синьо-жовтий прапор маємо.
Синє небо, жовте – жито;
Прапор цей оберігаймо,
Він святиня – знайте діти.
– То що означає синій колір?
– А що жовтий?
Ми любимо нашу Україну, бо тут ми народились, вперше зіп’ялись на ноги і пішли у світ тими стежечками, які простягайся від рідного порога у широкий світ. Для кожної людини наймиліша та земля, де вона народилася і виросла. Недарма ж у народі кажуть: «Добре тому, хто в своєму дому». Бо в своєму рідному краю кожна травинка людині допомагає, кожна квіточка дарує усмішку, кожна пташечка співає тільки для тебе. «Людина без Вітчизни, що соловей без пісні». А справжню тугу за рідним краєм людина відчуває тоді, коли розлучається зі своєю стороною.
«Кожна
рослинка на своєму корені росте». Хіба вона зможе рости без кореня? Ні!
Звичайно, рослина без кореня не може рости, вона всихає. І хоч людина — не
рослинка, але без свого рідного коріння, тобто без рідні, без Батьківщини не
зможе бути щасливою у цьому світі, не зможе повністю реалізуватися.
Кажуть,
що в рідній хаті і стіни допомагають, і це правда. У себе вдома людина
впевнена в собі, почувається вільною, сміливою і сильною. А й справді,
навколо рідні люди, родичі, друзі і просто земляки, які так само думають,
знають ті ж традиції, ту ж історію, звичаї.
Рідна
земля, як мати — добра, щира, мила. Вона готова захистити кожного з нас. Але
й людина у свою чергу має бути готовою захистити і рідну землю, заради неї
піти у бій, на подвиг, коли це необхідно, тобто бути справжнім патріотом
своєї Батьківщини. А в мирний час самовіддано трудитись, щоб країна була
багатою — тоді всім житиметься добре, заможно і безпечно.
2. Вправа «Асоціативний кущ»
батьки школа стежинка друзі ліси
Україна
поля Дніпро Київ пшениця калина лелеки
– Щоб наша країна розвивалася, міцніла, вам необхідно добре вчитися. А, щоб була вільна, то треба воїнам захищати свою рідну землю. В даний час на Сході України ідуть бойові дії, а військові захищають рідну землю від ворогів, які хочуть її захопити. Захищають, бо всі ми хочемо жити під мирним, світлим небом і бути вільними. 3. Побажання для захисників Вітчизни – Ось, діти, серце нашого класу (Вирізане з картону і розфарбоване у синьо-жовтий колір). Це серце є символом любові до Батьківщини та до наших захисників. Давайте на ньому кожен з вас прикріпить побажання нашим воїнам. А потім ми його передамо для них. 4. Фізкультхвилинка
Ми
мандруєм, ми мандруєм,
Україною
крокуєм.
Ось
побачили Карпати!
Як
вершину нам дістати?
Заглянемо
в озерця,
Не
торкнемося ми дна!
Так
ми довго-довго йшли
І до школи знов прийшли.
5. Робота в парах
Складання
прислів’їв
Без верби та калини нема України. Люби і знай свій рідний край. Людина без Батьківщини, що соловей без пісні. Україна рідненька, як батько і ненька.
Кожному мила своя сторона.
Де рідний край, там і під ялиною рай.
Як будеш рідної землі триматися, то будеш
від неї сили набиратися.
6. «Плетіння віночка»
– Діти, наша рідна земля є дуже
багатою. У нас є гори і ліси, річки і озера, моря, поля і сади, родючі
ґрунти, а головне – працьовитий народ.
Зараз ми сплетемо віночок з квітів
любові для милої і рідної України та прикрасимо мапу України, щоб наша рідна
Батьківщина процвітала, була ще красивішою.
1 дівчинка – Я хочу вплести до
віночка деревій. Він є символом нескореності.
Хоч би де проросла ця рослина,
вона завжди цвіте.
2 дівчинка – А я вплету до
віночка ромашку. Вона дає людям не тільки здоров’я, а й доброту і ніжність.
3 дівчинка – Поряд з ромашкою вплету гроно калини – символ
краси та дівочої вроди.
4 дівчинка – А я вплету до віночка
барвінок. Ця дивна квітка не боїться морозу.
Люди шанують барвінок. Вважають його символом життя.
5 дівчинка – Я вплету до віночка
любисток. Він символізує відданість.
6 дівчинка – А я вплету
чорнобривця. У віночку це символ вроди.
7 дівчинка – Я вплету
безсмертник, бо він дарує здоров’я. У віночку – це символ довголіття.
8 дівчинка – Я вплету до
віночка троянду. Це символ віри, надії, любові.
9 дівчинка – А я вплету мак.
Він дає дитині сон. А ще мак вплітають у вінок ті, у кого хтось із рідних загинув на війні.
10 дівчинка – Вплету до віночка
волошку. Вона – символ кохання.
11 дівчинка – А я вплету незабудку – символ хорошої
пам’яті.
12 дівчинка – Я вплету цвіт вишні
– символ материнської любові.
ІV. Підсумок уроку. Гра «Голосуй правильно»
Ø
Наша Батьківщина – Україна.
Ø
Столицею України є місто Житомир. (Київ)
Ø
В Україні найбільша річка Десна.
(Дніпро)
Ø
Державними символами нашої країни є
Державний Прапор України, Державний Герб України, Державний ГімнУкраїни.
Ø
Наша країна є вільною й незалежною.
Ø
Ми хочемо жити у вільній державі.
Ø
Україна у наших серцях.
– Яка була тема нашого уроку? – То як ми любимо Україну? – Що найбільше запам’яталось на уроці? – А зараз від вас найщиріші побажання для рідної країни:
·
Я хочу, щоб в Україні не було війни!
·
Я хочу, щоб ви всі були щасливі і
веселі!
·
Я хочу, щоб наша Батьківщина була
квітучою!
Я щиро так люблю усе навколо мене,
Усе, що є й було багато сотень літ... Люблю чарівний ліс і житечко зелене, Увесь казковий, неповторний світ!
Усе мені тут рідне: і
поля, й джерельця,
Я міцно на своїй землі стою. Тепло своїх долонь і розуму, і серця Я Україні милій віддаю.
– Діти, якщо ваші очікування
здійснилися, просигналізуйте сердечками, які лежать у вас на партах.
|
Я і Україна. 4 клас
Тема. Винаходи людства
Мета: розширити знання
школярів щодо історії виникнення речей і приладів, що нас оточують; розвивати
пізнавальний інтерес, увагу, пам'ять, логічне мислення, зв’язне мовлення,
допитливість; виховувати прагнення до знань, формувати ціннісне ставлення
праці.
Обладнання: енциклопедичні словники, мікрофон,
кубики, картки
ХІД уроку
Девіз
уроку:

І. Організація учнів до уроку
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно,
І довкола озирнутись,
І сусіду посміхнутись.
А щоби знання здобути,
Треба уважними бути,
Руку
гарно піднімати,
На
уроці не дрімати,
А
знання мерщій хапати.
Щоб
не було нам мороки,
Всі
готові до уроку?
Тож,
гаразд, часу не гаймо,
Урок
вже починаймо.
Схема
уроку
Метод «Кубування»
— Що ви
очікуєте від уроку?
ІІ.
Перевірка домашнього завдання
Тестове
завдання
1.
Андрій Шевченко –
це…
a)
футболіст
б) композитор
в) співак
2.
Володимир Кличко – це…
а) чемпіон світу з
плавання
б) чемпіон світу з
гімнастики
в) чемпіон світу з
боксу
3. Ніна Матвієнко – …
а) письменниця
б) співачка
в) вчителька
4. Тетяна Яблонська – …
а) співачка
б) гімнастка
в) художниця
5. Микола Лисенко – …
а) футболіст
б) композитор
в) співак
6. Успіху людина досягає завдяки…
а) спадковості
б) лінощам
в) наполегливості
III. Актуалізація опорних знань
— Діти,
погляньте навкруги! Скільки різних речей нас оточує довкола, чи замислюва-лися
ви колись, звідки вони взялися, хто їх придумав і як вони змінили життя на
краще?
Дуже давно, коли ще нашу Землю заселяли первісні
люди, цього взагалі не було. Та що цього! Первісна людина не мала ані гарного
одягу, ані взуття, ані посуду... А про книжки та телевізори навіть не
догадувалася. Але минали роки, тисячоліття, людина розвивалась, розумнішала і
крок за кроком удосконалювала своє життя. Так упродовж всієї історії людства руками
і розумом людей була створена величезна кількість будівель, машин, механізмів,
різноманітних речей.

— Ваше завдання
— розгадати кросворд. Це дасть змогу дізнатися тему нашого уроку.
Розгадування кросворда.
1. Має кожна
родина. (Прізвище)
2. Пристрій для
зберігання і заморожування продуктів. (Холодильник)
3. Визначає час.
(Годинник)
4. Призначена
для ігор, дуже схожа
на людину.
(Лялька)
5. Настільна
гра. (Шахи)
6. Герб,
гімн,... (прапор).
7. Місце, де
людина живе. (Домівка)
8. На них ходять
по снігу. (Лижі)
V. Мотивація навчальної діяльності
— Отже, сьогодні поговоримо про винаходи
людства. Дізнаємось багато цікавої та корисної інформації про речі, що нас оточують, про те, хто, як і
коли їх створив.
VI. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
Винахід – технічне рішення, що є новим, корисним у
господарській діяльності і може бути практично застосоване.
Винахідник — це людина, яка вигадує, створює в процесі
творчої роботи нове, невідоме раніше.
Навіть у звичайному шкільному ранці можна
побачити чимало винаходів. А що в ранці найголовніше? Так, книжки.
Першу відому друковану книгу виготовлено не пізніше 704
року в Кореї.
Папір з'явився у Китаї ще в другому столітті.
Перший географічний атлас у 150 році склав давньогрецький
учений Клавдій Птолемей.
Книжки ми зазвичай беремо в бібліотеці.
Першій дитячій бібліотеці нині виповнилося 211 років, її відкрив у січні 1803 року в Солсбері (США)
власник книгарні Калеб Бінгем. У ній налічувалося 150 томів, які могли читати
діти віком від 9 до 16 років.
У зошиті з мови часто зустрічається знак оклику, а з
математики ─ знак «дорівнює». Знак оклику почали використовувати з 1555 року, а
знак «дорівнює» ─ з 1557.
На самому дні ранця «дрімає» пластилін і навіть не
підозрює, скільки школярів мають дякувати йому. Пластилін винайшов у 1897 році
англійський викладач образотворчого мистецтва Вільям Зербут для того, щоб учні
не бруднили руки глиною.
З пенала до нашого гурту винаходів «проситься» кулькова
ручка. Її винайшов угорський журналіст Ласло Біро в 1938 році, а виробництво
таких авторучок почалося в Англії у 1944 році.
А
ось і кросівки. Перші кросівки сучасного типу з'явилися в Німеччині 1949 року.
2. Відгадування
загадки.
Не має ніг, а ходить,
Має вухо, а не чує. (Голка)
3. Робота
з підручником.
—
Розгорніть
підручники на с. 29 та самостійно прочитайте текст про винайдення голки з
олівцем у руці. Відзначте акуратно позначкою «+» ті місця, де вміщено відому
вам інформацію. А знаком «-» - невідому і випишіть її. Скільки нового ви
дізналися?
4. Бесіда за прочитаним (Вправа «Мікрофон»)
- Хто такі неандертальці? (первісні люди)
- Що вони винайшли спосатку? (одяг зі шкіри)
- Що є прабабусею голки? (проколка)
- Хто навчився виготовляти проколки з кісток
навіть голки з вушками? (кроманьйонці)
- Із чого почали виготовляти голки згодом? (із
срібла, потім – із сталі)
- Чому голку можна назвати трудівницею? (дуже багато людей одягає)
- Чому голку можна назвати чарівницею?
(милуємося вишиванками, вишитими рушниками)
- Чому голку можна назвати лікарем? (укол – не
дуже приємна процедура, але саме він
часто рятує від хвороби)
Голка
— маленький винахід тільки за своїми розмірами. На її рахунку багато великих
справ. Якщо і після цієї розповіді хтось із вас у цьому ще сумнівається, то хай
спро-бує пришити ґудзик до сорочки без голки.
5. Пошукова
робота
—У
нашому класі працює довідкове бюро, у яке надійшли листи з проханням розповісти
про деякі винаходи. Тому надамо слово представникам довідкового бюро.
Мило
Ви, напевно, вважаєте, що таку потрібну та
корисну річ, як мило, людина винайшла однією з перших. Однак мило з’явилося
порівняно недавно — усього лише 2000 років тому.
Багато століть тому люди змащували шкіру
оливковою олією. А щоб умитися, вони використовували сік і попіл різних рослин.
Але вже в часи Плінія (римського письме-нника, що жив у І столітті н. е.)
виникає два види мила: рідке та тверде. Пліній докладно описує цей винахід для
миття волосся та віддає належне галам, які його створили.
До речі, при розкопках руїн міста
Помпеї археологи знайшли завод з виготовлення мила, дуже схожого на сучасне.
Але все ж таки ще сто років тому майже все мило виготовляли вдома.
Парасолька
Ідея носити «дах над головою» виникла у
людей дуже давно. Парасольку знали ще у давнину на Сході та в Китаї. А сучасну
парасольку винайшов англієць Джон Хенвей, який першим з’явився на вулицях
Лондона у 1756 році з парасолькою в руках. Вона важила 4 кг 500 г, а спицями
слугували великі риб’ячі кістки обтягнуті брезентом.
Будильник
Перші годинники були сонячними або
водяними. Перший будильник та одночасно шкільний дзвінок теж був водяним. Його
винахідником вважають давньогрецького філософа Платона. Прилад складався з двох
посудин. Вода заливалась у верхню посудину, а звідти вона потроху витікала у
нижню, витісняючи повітря. Повітря по трубці спрямовувалось до флейти, яка під
тиском починала видавати звуки.
6. Фізкультхвилинка
Щось
втомились ми сидіти,
Треба
трішки відпочити.
Встаньте,
друзі, посміхніться,
Землі
нашій поклоніться
До
сонця потягніться.
В
різні боки похиліться,
Веретеном
покрутіться.
Плесніть,
друзі, кілька раз,
За
роботу — все гаразд!
VII. Закріплення вивченого матеріалу
1. Бесіда з учнями
—
Хто здійснює винаходи? (Винахідники)
—
Які це люди? (Ці люди з допитливим розумом, які мають знання, наполегливість,
мудрість).
—
Молодці. Радує те, що ви правильно мислите. Справді, як колос без зерна
порож-ній, так і голова – без знань. Людина не народжується мудрою, навіть якщо б успадкувала гени
найталановитіших батьків. Без навчання не розвинеться жоден талант, не
здійсниться жоден винахід. Якщо людина чогось значного досягла в науці, в
мистецтві чи у спорті – це, найперше, результат великої праці й мудрості.
2.
Декламування вірша
Знання – це гість, а розум – це хазяїн,
У добрій спілці треба жити їм.
Хто має розум та багато знає, –
Той буде завше сильним і міцним.
А сила, що без розуму, – недужа,
Бо все робити буде навмання.
Тож для творіння, для роботи, друже,
Виховуй розум і бери знання.
Д. Гуліа
3. Робота в
парах
Складання прислів’їв.
- Без науки – як
без очей.
- Знання злодій
не вкраде, у вогні не згорить і у воді не втоне.
- Розум без
книги, що птах без крил.
- Де хотіння,
там і вміння.
- Світоч
всесвіту – Сонце, світоч людини – знання.
- Хто знання
має, той мур зламає.
- Учений іде, а
неук слідом спотикається.
- Корінь
навчання гіркий, а плід його солодкий.
- Без науки
нічого не прийде в руки.
- Ніхто вченим
не родиться.
- Терпіння дає
уміння.
4. Робота в групах
– На парті у кожної групи
— дитяча пізнавальна енциклопедія.
Завдання:
віднайдіть і розкажіть своїм друзям про сірники, окуляри від сонця, цукерки,
зубну щітку.
Кожен представник групи витягує один із
предметів зі скриньки.
Учні знаходять
потрібний матеріал в енциклопедії і зачитують уголос (с. 97 – 107)
5.
Робота в зошиті
(с. 17, завдання 1, 2)
VIII. Підсумок уроку
— Що таке
винахід?
— Що вас
здивувало на уроці?
— Що ви
дізналися нового?
— Чи здійснилися
ваші очікування?
Вправа «Голосуй руками»
- Перші
сірники з’явилися в Україні. (В Китаї)
- Папір
з’явився в Китаї. (Так)
- Першій
дитячій бібліотеці виповнилося 112 років. (211років)
- Неандертальці – сучасні українці. (Первісні люди)
- Сучасну
парасольку винайшов англієць Джон Хенвей. (Так)
- Перші
окуляри від сонця з’явилися в Англії. (Так)
Людство рухається вперед. А це значить, що попереду ще багато
нових відкриттів. Може і тобі судилося стати винахідником, відкрити
нові планети, винайти ліки від невиліковних хвороб, дати відповіді на запитання
, які стоять перед людством…
А для цього тобі треба гарно вчитись ,
здобувати міцні знання, пізнавати нове, бути допитливим, шукати відповіді на
різні питання, іти тільки вперед не лякаючись труднощів.
Майбутнє
в твоїх руках…
ІХ. Повідомлення домашнього завдання
1) За довідниками
та енциклопедією дослідити історію певного винаходу: хто збудував перший
автомобіль, коли винайшли велосипед, де з’явився пилосос, що таке стретоскоп.
2) Виконати
завдання в зошиті (с. 17–18, завдання 3, 4).
Урок математики. 2 клас
Тема. Усне
додавання виду 7 + 15. Складання і обчислення виразів за таблицею.
Розпізнавання геометричних фігур. Розв'язування задач.
Мета: ознайомити учнів із додаванням виду 7 +
15, формувати вміння застосовувати вивчені прийоми усного додавання двоцифрових
чисел у процесі розв’язування прикладів та задач;
розвивати увагу, уяву, логічне
мислення, зв’язне мовлення, вміння аналізувати та робити висновки, розвивати
артистичні здібності;
виховувати інтерес до вивчення
математики, формувати ціннісне ставлення до праці.
Обладнання: мікрофон, ілюстрації,
індивідуальні картки, маски овочів, кошик.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
Добрий день, люди добрі!
Щиро просим до нас в гості.
Раді Вас усіх вітати,
Щастя й радості бажати.
1. Встаньте,
діти, всі гарненько,
Посміхніться всі
дружненько,
Поверніться до
гостей,
Привітайтесь:
«Добрий день!»
2. Девіз уроку
Ми
дружні математики, ми будемо іти
В
країну Математики, щоб відповідь знайти.
Щоб
розум показати свій і досягти мети.
Ми
будемо трудитись, щоб нам перемогти.
(Давньогрецький
філософ Конфуцій)
3. Вправа
«Очікування»
4. Схема уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
№ 307
Які
числа зайві?
54 25 26
82 30 31
№ 308
Прочитайте
складений вираз і його обчислення
Розв'язання
а + (а
+ b)
16 +
(16 + 6) = 38 (д.)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
учнів
– Відгадайте
загадку:
Сонечко
не хоче
Землю зігрівати.
Листячко пожовкло,
Стало опадати.
Часто дощик ллється,
Птахи відлітають,
На городі та у полі
Врожаї збирають.
Відгадайте, діти,
Коли це буває?
(Восени)
Землю зігрівати.
Листячко пожовкло,
Стало опадати.
Часто дощик ллється,
Птахи відлітають,
На городі та у полі
Врожаї збирають.
Відгадайте, діти,
Коли це буває?
(Восени)
– Що люди
роблять восени? (Збирають врожаї)
–
Ми теж спробуємо сьогодні зібрати
врожаї. Але це буде нелегко! Потрібно прикласти чимало зусиль. Гляньте, кошик,
який принесла чарівниця-осінь, зовсім порожній… Від вас залежить, чи щось у
ньому зміниться, чи ні.
1.
Загадка про огірки
– Загадка нам
допоможе дізнатися, які овочі будемо збирати першими. Будьте уважними!
На
городі в нас грядки,
На грядках – рясні листки:
Там зростають малюки,
Зелененькі … (огірки)
На грядках – рясні листки:
Там зростають малюки,
Зелененькі … (огірки)
– А щоб покласти
їх до нашого кошика, необхідно виконати завдання: усно порахувати.
Усний
рахунок
2. Загадка
про квасолю
Ця широколиста пані
На землі і на паркані.
У стручки, як у торби
Заховала всі скарби...(Квасоля)
Математичний
диктант
Щоб виконати
математичний диктант, розгорніть зошити, покладіть їх похило, вирівняйте
спинки, поставте ноги рівно на підлогу.
–
Запишіть числа, які містять 7 од.; 6
дес. і 7 од.; 3 дес. 2 од.; 5 дес.; 10 дес.; 2 сот. 7 дес. 4 од.; 1 сот. 9 дес.
3 од.; 8 од. 7 дес. (7, 67, 32, 50, 100, 274, 193, 78)
Робота в
парах (взаємоперевірка)
Гра «Хто
уважний»
– Знайдіть, яка
цифра найчастіше зустрічається у цьому рядку. (7)
Асоціативний
кущ









сім років
одного не чекають»
прислів'я: «сім разів «Вовк та
семеро козенят»
поміряй,
а раз відріж»
ІV. Повідомлення теми, мети уроку
Гімнастику
для розуму ми провели, уже з'явилися перші овочі у кошику. Я думаю, що кожен з
вас хоче бачити його повним. Саме тому ми навчимося додавати приклади
виду 7 + 15, розв’язуватимемо задачі, виконуватимемо вправи по розпізнаванню
геометричних фігур.
V. Ознайомлення з новим
матеріалом.
1. Загадка про моркву
Помаранчева і
гарна,
У землі сиджу не
марно:
Соковита,
солоденька,
Вже я стала
чималенька.
Собою пригощу
дитину.
Хай корисну
з’їсть…(морквину)
Морквинка пропонує розгорнути
сторінку 56 у підручнику. Розгляньмо малюнки у № 310
Розв'язання (завдяки естафеті) №
312
9 + 17 = 26 4 + 89 = 93
3 + 39 = 42
7 + 35 = 42
6 + 26 = 32 5 + 17 – 20 = 2
3 + 48 = 51 9 + 13 + 70 = 92
VІ. Закріплення знань учнів.
1. Загадка про картоплю
Під землею народилась
І для борщику згодилась.
Мене чистять, ріжуть, труть,
Смажать, варять і
печуть. (Картопля)
Робота над задачею
Задача
У сітці було 18 кг картоплі.
Спочатку використали для приготування їжі 4 кг картоплі, а потім ще – 5кг.
Скільки кілограмів картоплі залишилося?
Розв'язання
І спосіб
1) 4 + 5 = 9 (кг) – використали;
2) 18 – 9 = 9 (кг)
ІІ спосіб
1) 18 – 4 = 14 (кг) – спочатку
залишилося;
2) 14 – 5 = 9 (кг)
Вираз:
18 – ( 4 + 5)=9 (кг) 18 – 4 – 5 = 9 (кг)
Відповідь: 9 кг картоплі
залишилося.
2. Загадка про боба
Як у цирку акробати
Лізуть вгору по
канату,
Так і він — без
рук, без ніг
Всі тички обвити зміг.
(Горох)
Фізкультхвилинка
Хлопчики й дівчатка!
Колони підрівняйте
Й розминку-веселинку
Зі мною починайте.
Раз — підняти руки вгору,
Два нагнутися додолу.
Три, чотири — прямо стати.
Будем знову починати.
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
Вище руки підніміть
І голівки потрясіть.
Нахил вліво — раз, два. три
Нахил вправо — раз, два, три.
Нахилились, розігнулись.
Навкруг себе повернулись.
Раз присядьте.
Два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
3. Загадка про гарбуза
На городі виріс дужий,
Круглий, жовтий і байдужий
До червоних помідорів,
До капусти і квасолі.
Хто цей гордий карапуз?
Здогадалися?... (Гарбуз)
Круглий, жовтий і байдужий
До червоних помідорів,
До капусти і квасолі.
Хто цей гордий карапуз?
Здогадалися?... (Гарбуз)
Розв'язання рівнянь. (Диференційоване завдання)
х – 8 =
5 6 + х
=12 х + 164 = 289
х = 5 + 8 х = 12 – 6 х = 289 – 164
х = 13 х = 6 х = 125
13 – 8 = 5 6 + 6 = 12 125 + 164 = 289
5 = 5 12 =
12 289 = 289
4. Загадка про буряка
Борщ із нього варить ненька,
В нього шкурочка тоненька,
Солодкуватий він на смак,
Темно-червоний …(Буряк)
В нього шкурочка тоненька,
Солодкуватий він на смак,
Темно-червоний …(Буряк)
Робота в групах.
Геометричний матеріал
І – заштрихувати многокутники, які мають по три кути
ІІ– заштрихувати многокутники, які мають по чотири кути
ІІІ– заштрихувати многокутники, які мають по п’ять кутів
(Найбільшу фігуру
назвати латинськими буквами)
Картка 1, 2, 3
VІІ.
Повідомлення домашнього завдання
Загадка про диню
Золотиста і пригожа,
На гарбуз я трішки схожа,
Та на смак я не така,
А солодка і м’яка. (Диня)
Диня принесла домашнє
завдання
Задача 317
Розв'язання
І спосіб
39 – 5 – 3 = 31 (с.)
ІІ спосіб
39 – (5 + 3) = 31
(с.)
Відповідь: 31 сувій
тканини залишився.
VІІ.
Підсумок уроку
–
Що нового
дізналися на уроці?
–
Що сподобалося
виконувати?
–
Які ви знаєте
твори, де зустрічаються всі зібрані нами овочі?
–
До яких жанрів
належить твір «Ходить гарбуз по городу»?
–
Розіграйте цю
пісеньку.
–
Які очікування
здійснилися?
Вправа
«Голосуй правильно»
1. У
вас гарний настрій
2. Вам
все вдалося на уроці
3. Ваші
очікування здійснилися
4. Ви
досягли успіху.
5. Ви
молодці!
Оцінювання
Мета: продовжувати роботу над розв’язуванням задачі на зменшення числа у кілька разів; закріпити вміння учнів визначати час за годинником; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення мислення, зв’язне мовлення, спостережливість, вміння робити висновки; виховувати товариські відносини, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: макет годинника, таблиці для усних обчислень.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок математики розпочинаймо.
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти – просто молодці!
Метод «Кубування» (Вправа «Очікування»)
– Що ви очікуєте від уроку?
Девіз уроку
II. Перевірка домашнього завдання учнів
1• Пояснити, як склали вираз до задачі № 181.
2• З трьох чисел, записаних на дошці, вибрати те, яке є відповіддю до задачі № 182.
84 88 48
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІV. Повторення й закріплення вивченого матеріалу.
1. Усний рахунок
· Гра «Мікрофон» (таблиця множення)
· Гра «Хто швидше» Каліграфічна хвилинка
Ланцюжки:
4 + 4 * 4 + 4 : 4 = 21
5 * 5 – 5 : 5 + 5 = 29
(6 + 6 + 6 ) : 3 * 6 = 36
2. Розв’язання прикладів естафетою (на краплинках)
18 – 6 * 2 = 6 6 * 4 + 25 = 49
6 * (15 – 9) = 36 32 : 4 + 60 = 68
(67 – 46) : 3 = 7 (80 – 30) : 5 = 10
18 : (10 – 2 * 4) = 2 6 * 9 – 6 * 0 = 54
3. Робота в групах. Розв’язання задач
Картка № 1
У господині було 50 грн. Вона купила на 18 грн. моркви і на 26 грн. буряків. Скільки грошей залишилось у господині?
Картка № 2
Маса гарбуза 15 кг, а капустини — у 5 разів менша. Яка маса гарбуза і капустини разом?
Картка № 3
На першій тарілці лежало 6 слив, а на другій – у 4 рази більше, ніж на першій. Скільки слив було на обох тарілках разом?
Картка № 4
Розв’язати задачу № 188 на 33 сторінці підручника
![]() |
4. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
![]() |
5. Розв’язування рівнянь.
Х + 25 = 71 5 * Х = 30
![]() |
6. Робота в парах. Вирази з іменованими числами.
– В яких одиницях вимірюється довжина? (Сантиметрах, метрах , дециметрах)
1 м – 4 дм = 6 дм 1 м – 5 см = 95 см
2 дм – 2 см = 18 см 4 дм – 40 см = 0 см
1 м 2 дм : 4 = 3 дм 6 см • 7 = 42 см
4 см • 6 = 24 6 дм + 6 см = 66 см
![]() |
7. Вправляння учнів у визначенні часу. Робота за підручником
Учні одне одному показують час на годиннику, називають час; аналогічно працює з учнями й учитель, показуючи час на своєму макеті годинника. (№186)


І ряд ІІ ряд
Довжина першого відрізка – 2 см, а Довжина першого відрізка – 12 см, а
другого – у 6 разів більша. Накресли другого – у 4 рази менша. Накресли
другий відрізок. другий відрізок.
V. Підсумок уроку
– Уважно подивіться! Фарби яких кольорів ми зібрали?
– У якому явищі природи поєднано ці кольори? (У веселці)
– Коли можна побачити веселку в небі?
– Доберіть слово-синонім до слова «веселка» (Райдуга)
Хто з вас знає вірші про райдугу? Продекламуйте, будь ласка!
Через річку,через поле, через ліс
Перекинувсь кольоровий
Красень-міст.
І прозорий, і гнучкий, немов дуга:
Засвітилася від сонця
Райдуга.
Й сипле сонце чародійні промінці,
І несуть вони тепло в усі кінці.
Веселкова лічилка
В лузі дощик із квіток
кольоровий сплів вінок.
У долину, аж до річки,
простяглись барвисті стрічки.
Ось червона, перша стрічка, —
колір стиглої сунички.
Друга — наче мандаринки,
що оранжеві в них спинки.
Третя — жовта, наче сонце
зазирає у віконце.
А четверта — то зелена,
як листок берізки, клена.
П’ята — блакитна, барвінкова,
наче квіточка святкова.
Шоста — синя, як ті сливи,
що дощі вмивали й зливи.
Сьома — вкрили ліс та балки
фіолетові фіалки.
Із семи стрічок веселих
утворилася веселка,
ти лічилку повтори.
ВЕСЕЛОЧКА
Я барвиста веселочка,
Маю сім кольорів,
Засвітилась над селами,
Над лісами вгорі.
Житу жовтого кольору
Подарую в жнива,
Соковито-зелений
Буде мати трава.
А ясного блакитного
Небу дам назавжди,
Світанкового синього залишу для води.
Непомітно погаснувши,
Упаду між дубів...
Так ніколи нічого я не лишаю собі…
Я барвиста веселочка,
Маю сім кольорів,
Засвітилась над селами,
Над лісами вгорі.
Житу жовтого кольору
Подарую в жнива,
Соковито-зелений
Буде мати трава.
А ясного блакитного
Небу дам назавжди,
Світанкового синього залишу для води.
Непомітно погаснувши,
Упаду між дубів...
Так ніколи нічого я не лишаю собі…
Немає коментарів:
Дописати коментар